22 kwietnia na całym świecie obchodzono po raz 54  Międzynarodowy Dzień Ziemi, któremu towarzyszyło hasło – Planeta kontra tworzywa sztuczne.

W naszej szkole Dzień Ziemi zamieniliśmy już kolejny raz na Tydzień Ziemi.

Współorganizatorem naszego przedsięwzięcia i sponsorem nagród zostało Nadleśnictwo Połczyn, a szkolnymi koordynatorkami były Wioletta Michalska-Stępień, Renata Szczepańska i Agnieszka Wełnińska. Emilia Łupicka tradycyjnie zadbała o nasze doznania estetyczne i wykonała tematyczną dekorację.

Jedynkowe obchody Dnia Ziemi zyskały już taki rozgłos, że pierwszego dnia, sam Kargul z Pawlakiem wraz ze swoją wnuczką Anią na nie przybyli i o śladzie wodnym dzieciom opowiedzieć postanowili.

Podczas Turnieju Ekologicznego uczniowie klas 4-6 wykazali się ogromną wiedzą o ekologii i ochronie środowiska, jak również i kreatywnością. Śmiałkowie wzięli udział w pokazie Ekostrojów, wykonanych w myśl zasady „zero waste” i wzięli udział w warsztatach wykonywania Ekotoreb, dzięki którym stare t-shirty otrzymały nowe życie. Ekologiczne potyczki wygrała klasa 5b.

Młodsi miłośnicy przyrody mogli sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności w Turnieju Przyrodniczym dla klas 2-3, któremu towarzyszyła emocjonująca rywalizacja uczestników. Wychowawcy klas 2-3 oraz Rodzice uczniów, mogą być dumni ze swoich pociech, gdyż posiadają oni bogatą wiedzę z zakresu przyrody i chętnie się nią dzielą z innymi. Zwycięzcami turnieju została drużyna reprezentująca klasę 2a w składzie: Jan Lewandowski, Nikodem Tokarski, Michał Paszkowski oraz Irena Sałaban.

Uczniowie klas 7-8 musieli zmierzyć się z bardzo trudnym zadaniem, jakim była gra terenowa – „Uratuj Ziemię”. Wielu śmiałków przystąpiło do ratowania Ziemi, ale niewielu dotarło do celu. Jednak dzięki odwadze kilku z nich nasza planeta została uratowana.

Ogromną popularnością cieszył się również konkurs plastyczny dla klas pierwszych, którego hasłem przewodnim był – „Czysty las”. Po burzliwych obradach jurorzy wyłonili zwycięzców, którymi zostali: Miłosz Rakowski(1a), Anastazja Smolińska (1b) oraz Maksymilian Wasiuk (1b)

Natomiast, jeżeli ktoś z Państwa zastanawia się czy młodzież potrafi być kreatywna, to prace wykonane na konkurs – „Eko-gra planszowa” powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu gry planszowej o tematyce ekologicznej z wykorzystaniem surowców wtórych itp. Swoje autorskie gry do konkursu zgłosili: Agata Wiśniewska (2b), Kaja Kasewska (3b), Janina Fiuk (4a), Lena Szpytma (5a), Oliwier Hofman (5b), Igor Kasewski (7a), Maja Wilniewicz (8b).

Kreatywności nie zabrakło również uczniom, którzy wykonali zadanie w ramach konkursu „Ekodrzwi – Zielono mi”, które polegało na przyozdobienie drzwi do klasy motywami nawiązującymi do obchodów Dnia Ziemi. Najlepiej zadanie konkursowe wykonały „Robaczki Pani Beatki”, czyli klasa 6b.

Tegoroczne święto Dnia Ziemi już za nami, my jednak o naszej Ziemi nie możemy zapomnieć. Obchody Dnia Ziemi to dobry czas na refleksję, na uważność, na kształtowanie dobrych nawyków, które powinniśmy wpisać w naszą codzienność. Człowiek jest przecież częścią przyrody i jest od niej ściśle uzależniony. Funkcjonowanie w środowisku przyjaznym dla ludzi leży w naszym interesie.

A teraz zapraszamy wszystkich do obejrzenia obszernej relacji z naszych wydarzeń.