Wrzesień 

   Już drugi rok z rzędu wrzesień upłynął pod znakiem podręczników ministerialnych. W tym roku nieodpłatne podręczniki otrzymali uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych. A to oznacza, że podręczniki należało przeliczyć, opieczętować, opisać w komputerze, umieścić w księdze inwentarzowej podręczników, a następnie wypożyczyć dzieciom.

Już w drugim tygodniu września dzieci stały się szczęśliwymi użytkownikami nowiutkich podręczników, a biblioteka mogła powrócić do swoich statutowych zadań.

   Wrzesień to również czas wyborów do SU, czyli spotkań kandydatów, tworzenia programów i plakatów wyborczych, debaty przedwyborczej i w końcu wyborów, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV-VI. Wyniki wyborów w zakładce- Samorząd Uczniowski.

   Uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Zostań bohaterem książki…”, czyli dwie dwuosobowe drużyny, męczyli się nad drugim zadaniem konkursowym, czyli życzeniami napisanymi w imieniu bohaterów książki „Pocztówka z Toronto”. Przed nimi jeszcze jedno finałowe zadanie. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia :-) :-) :-)

Październik

 Jest, jest, jest!!! Jeszcze ciepły, pierwszy w tym roku numer Radaru!

A w nim:

- szczegółowy opis kampanii wyborczej,

- przepis na „wyborcze ciasteczka”- przepyszne, zresztą spróbujcie sami,

- ciekawostki o jesieni i o Święcie Edukacji,

- dowiecie się, jak mieć czas na wszystko?,

- „Świetliczanie to my!” z życia świetlicy,

- „Kroniki Amora”- poleca Emilia Pancyk i dużo, dużo więcej.

W październiku miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie miłośników „Klubu Ciekawej Książki”. Gospodarzem spotkania była Emilia Pancyk z klasy VI d, a książką,  którą prezentowała były „Kroniki Amora” autorstwa Coleen Murtagh Paratore.

13-letnia Willa jest miłośniczką książek i słodyczy. Jej ukochane miejsca to biblioteka 

i Słodka Księgarnia, zresztą nie ma się co dziwić, zważywszy, że właścicielem tej ostatniej jest jej dziadek. W każdy piątek dziadzio Ted odkłada dla niej nową książkę na parapecie, a Muffles kot siada na niej jak ptasia mama na jajkach, dopóki nie zjawi się Willa.

Jej życie spokojnie płynie dzielone pomiędzy obowiązki szkolne, wyżej wymienione przyjemności oraz zauroczenie słodkimi dołeczkami w policzkach JFK aż do momentu,

w którym byt jednego z jej ukochanych miejsc zostanie zagrożony…

Następne spotkanie Klubu 4 listopada na długiej przerwie- zapraszamy.

Październik jest miesiącem Bibliotek szkolnych- z tej okazji można przyjść na kiermasz książki „już przeczytanej”, a niebawem uczniowie z SU zaprezentują się przed publicznością szkolną w przedstawieniu promującym czytelnictwo.

Listopad

O co chodzi z tym czytaniem…

„Czytam sobie w bibliotece”, „Czytanie na minutki” czy „Czytające stoliki”- wszystkie te hasła są synonimem akcji, jaką zaproponowałyśmy dzieciom z klas I-III 
w listopadzie.

Biblioteka jest specyficznym miejscem i dzieci o tym wiedzą; oczekują tu ciszy 
i spokoju, i na przerwach, i po lekcjach, żeby odrobić zadania domowe, wypożyczyć książki, poczytać. Sąsiedztwo świetlicy szkolnej sprzyja licznym odwiedzinom zwłaszcza młodszych dzieci. Aby sprowokować właściwe ciche zachowanie, proponujemy dobór i czytanie książeczek. Zapisujemy czas rozpoczęcia cichego czytania, a dziecko czyta, ile może i chce. Kiedy oznajmia, że już kończy, ma zapisany czas. I tak każdego dnia, gdy zgłasza chęć czytania.

W listopadzie chętnie czytało 81 dzieci, najwięcej minutek przeznaczyła Julia Jurkowska z klasy II a- 256. Załapało- chęć czytania zaczęli zgłaszać uczniowie 

z klas IV-VI. Przychodzą na długich przerwach i okienkach, również po lekcjach. Za „czytanie na minutki” uczniowie będą nagradzani comiesięcznie nagrodą książkową. Od grudnia również z klas starszych. W tym czytaniu nie chodzi o rywalizację. Ideą jest po prostu czytanie dla przyjemności, odkrywanie swoich pasji. 

Promocja czytelnictwa

W kolejno przypadające po sobie piątki- 20 i 27 listopada Biblioteka Szkolna zaprosiła w swoje podwoje społeczność szkolną  z klas II-V na przedstawienie promujące czytelnictwo w szkole.  Tradycyjnie już kolejny rok z rzędu role aktorskie powierzone zostały dzieciom z Samorządu Szkolnego.  „Królewna się nudzi” w swoim przesłaniu przypomniała szkolnym czytelnikom o roli biblioteki w ich życiu. Przedstawienie podsumowało obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Hasłem tegorocznych obchodów było: „Biblioteki Szkolne rządzą”.

Członkowie SU na przełomie października i listopada pilnie ćwiczyli na przerwach swoje role: Król- Hubert Wawrzak, Królowa- Emilka Pancyk, Królewna- Martyna Cyganiak, mała czarownica Matylda- Ala Górska, Baba Jaga- Ola Miter, Kot- Hania Frączyk, Sowa- Basia Darosz, Dama Dworu- Miriam Pawlak, Posłaniec - Kacper Władyczyński , Narrator I- Lidka Pachciarek, Narrator II- Amelka Ostrowska.

„Czytam sobie w bibliotece” Grudzień 2015

Klasy I

 M. Król (1b)- 35`

Magda Burak (1b)- 7`

Klasy II

 O. Czajkowska (2a)- 74`

J. Jurkowska (2a)- 227`

A. Ostrowski (2b)- 12`

K. Kowzan (2b)- 23`

J. Komperda (2b)- 35`

D. Lewandowski (2b)- 26`

E. Mróz (2b)- 31`

J. Wojdan (2c)- 40`

A. Grążka (2c)- 13`

P. Lasota (2d)- 24`

H. Liszka-Ziemba (2d)- 11`

N. Sameć (2d)- 53`

A. Kozendra (2d)- 59`

D. Wołynka (2d)- 26`

S. Sołtysiak (2d)- 22`

H. Bieżanowska (2d)- 44`

M. Chmura (2e)- 80`

A. Fiuk (2e)- 57`

M. Fiuk (2e)- 57`

H. Kozera (2f)- 27`

Klasy III

 Marysia Burak (3a)- 20`

P. Szczesna (3a)- 19`

A. Frączak (3a)- 34`

K. Miszczyszyn (3c)- 8`

M. Waskan (3c)- 7`

Z. Grobecka (3c)- 7`

J. Demko (3c)- 15`

J. Kuziemko (3d)- 29`

M. Aleksandrowicz (3d)- 5`

W. Kowalczyk (3d) -6`

M. Bodnar (3d)- 77`

D. Czaja (3d)- 95`

M. Sikora (3d)- 126`

Z. Diaczuk (3d)- 6`

„Czytam sobie w bibliotece” Grudzień 2015

Klasy IV

K. Brzezińska (IVa)- 6`

 M. Wieczorkiewicz (IVc)- 43`

M. Mućka (IVc)- 121`

Sz. Bojarczuk (IVc)- 66`

Sz. Weryk (IVc)- 16`

Z. Grzybowska (IVc)- 36`

O. Terlecka (IVc)- 39`

A. Klimek (IVc)- 116`

D. Mielnicki (IVc)- 32`

P. Tołkin (IVc)- 5`

St. Rudziński (IVc)- 3`

G. Wciskał (IVc)- 134`

J. Trafna (IVc)- 226`

K. Grzelak (IVc)- 14`

O. Płoszaj (IVc)- 31`

A. Górska (IVc)- 104`

K. Wojdan (IVd)- 116`

A. Szulerecka (IVd)- 25`

Klasy V

 J. Kot (VB)- 12`

A. Wilniewicz (Vc)- 84`

O. Wlazły (Vc)- 85`

A. Markiewicz (Vd)- 35`

Ł. Stacharska (Vd)- 129`

O. Mazan (Vd)- 206`

W. Michalski (Vd)- 103`

N. Lis (Vd)- 201`

M. Raniowska (Vd)- 55`

K. Mincel (Vd)- 31`

W. Rusek (Vd)- 20`

 Klasy VI

A. Kozieł (VId)- 15`

Jest już długo oczekiwany świąteczny numer „Radaru”

A w nim:

- zupełnie wyjątkowy wywiad z Mikołajem, z którego dowiecie się m.in. po czym rozpoznacie prawdziwego Mikołaja?, Jak wygląda Wigilia w Laponii, a jak u Świętego Mikołaja?, Co jada Mikołaj na śniadanie i itp.,

- dowiecie się, jak postrzegali świąteczny czas Wasi nauczyciele, gdy byli w Waszym wieku,

- wyjątkowy przepis na pierniczki, może zdążycie wypróbować go i zgłosicie się do konkursu,

- co warto przeczytać w czasie Świąt?,

- Co słychać u Świetliczan? I wiele, wiele innych ciekawostek.

„Książki naszych marzeń” na święta

W grudniu dobiegł końca program „Książki naszych marzeń”, a to oznacza, że do biblioteki trafiły już wszystkie zamówione w ramach tego programu książki. Jest ich w sumie 138.

Czy wyobrażacie sobie taką ilość jednorazowo zakupionych książek do biblioteki? Przepiękny widok!

Teraz zostaną opisane i wprowadzone do księgi inwentarzowej i jeszcze w grudniu będziecie mogli o nie pytać.

A jakich tytułów możecie się spodziewać?

Między innymi są to: wszystkie części „Baśnioboru”, najnowsze części „Magicznego drzewa”, różne części „Dziennika cwaniaczka”, wszystkie części „Mikołajka” i „Zosi z ulicy Kociej”, seria „Bzik & Makówka przedstawiają” oraz „Filipek”, dla dziewczyn seria „W  kratkę”, są w końcu wszystkie tytuły „Opowieści z Narnii”  i książki A. Chylińskiej  i  M. Szczygielskiego, o które tak często pytaliście. Tytułów jest naprawdę dużo, przyjdźcie,  sprawdźcie sami i dołączcie do grona zaczytanych.

Ogólnopolski konkurs „Zostań bohaterem książki” rozstrzygnięty! 

Główną nagrodę Grand Prix konkursu ogłoszonego przez Wydawnictwo „Bernardinum” i pisarza Dariusza Rekosza zajęły… ex aequo dwie drużyny  z naszej szkoły w składzie:

- Barbara Darosz i Hubert Wawrzak,

- Lidia Pachciarek i Tomasz Grzelec.

W ramach zadań konkursowych uczniowie przeczytali książkę Dariusza Rekosza pt. „Pocztówka z Toronto”, a następnie wykonali trzy zadania konkursowe- wspólna fotografia ilustrująca moment czytania książki, życzenia dla mamy napisane w imieniu bohaterki książki oraz recenzja przeczytanej książki. A wszystko to pod opieką pań bibliotekarek.

Nie było łatwo, ale …udało się!

Serdecznie gratulujemy!

Zapomniałabym o nagrodach, a to z ich powodu cały ten ambaras.

Zgodnie z regulaminem konkursu:

1. Szkoła otrzymuje:

- możliwość zamówienia dowolnej usługi drukarskiej w Wydawnictwie Bernardinum do kwoty 500 zł brutto (voucher ważny do 31.12.2016 roku),

- możliwość zorganizowania nieodpłatnego spotkania autorskiego z Dariuszem Rokoszem, hurra!

2. Laureaci konkursu (każda z drużyn) otrzymują:

- tytuł „Bohatera Książki”,

- zestaw niespodziankowych upominków,

- 150 egzemplarzy kalendarza ściennego na rok 2016 ze zdjęciem przesłanym do konkursu.

Wytropiliśmy wiosnę

 20 marca w piątek w naszej szkole pracowała Wielka Komisja ds. Tropienia Poezji i Wiosny, jako że zgodnie z kalendarzem wiosna powinna przyjść właśnie około piątku, a 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Wszystkich obowiązywał strój wiosenny, a więc dominowały kolory zielony, żółty, seledynowy i wiosenne rekwizyty: gałązki, kwiaty, listki, itp.

Klasy I-III poszły szukać wiosny w barwnym korowodzie i znalazły ją w parku miejskim. Przebiśniegi i krokusy już dawno się przebiły.

Klasy IV-VI prezentowały się na 2, 3 i 4 godz. lekcyjnej przed wspomnianą wyżej Komisją Tropiącą w składzie: 2 panie opiekunki SU, p. wicedyrektor kl. IV-VI i 4 dziewczynki z SU. Wizyta komisji była niezapowiedziana, ale klasy wiedziały, czego będzie ona szukać. Najpierw dziewczynki z SU prezentowały urocze wiosenne scenki, a po tym dana klasa  wystawiała swoją aranżację wiosennego utworu- recytacja, scenka, piosenka, skecz, monolog, itp. Wszystko to oceniała komisja. Wszystkie klasy aktywnie wzięły udział  w tej zabawie. Najlepiej wypadły klasy: V d- I miejsce (za skecz o wagarowiczu i  wierszyki), IV a- II miejsce i III miejsce równorzędnie klasy VI a i VI c. Zwycięska klasa w nagrodę otrzymuje glejt Dyrektora Szkoły na dzień wolny od zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem na wycieczkę czy ognisko. W czasie długiej przerwy odbyło się „wiosenne zamieszanie”- chór szkolny przygotowany przez nauczyciela muzyki wyśpiewał na schodach piosenki o wiośnie z repertuaru „Skaldów” i Małgorzaty Ostrowskiej.

Po 4 lekcji na sali gimnastycznej odbył się tradycyjnie mecz piłki siatkowej między uczniami (wiosna) i nauczycielami (zima). Oczywiście zwyciężyła drużyna młodzieży. W czasie przerwy w meczu klasy, które wygrały wiosenne poetyckie rozgrywki, zaprezentowały się przed szkolną publicznością. Oprócz atrakcji szkolnych sama przyroda wystawiła nam widowisko: mogliśmy oglądać zaćmienie częściowe słońca. Zobaczcie fotorelację w zakładce GALERIA.

(E. S.)

„Połczyn-Zdrój- moje miasto”

W piątek 13 marca br. na 2. godzinie lekcyjnej w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o wczoraj i dziś miasta dla reprezentacji klas szóstych. To już jego ósma edycja. Stawiły się  trzyosobowe reprezentacje klas szóstych a-d.

Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech kategoriach: 1. Pytania z banku pytań (corocznie aktualizowane, teraz rozszerzone o pytania dotyczące filmu „Miasto pokoleń” i prezentacji przedstawiającej zmienne koleje losów mieszkańców, przygotowanej przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły w rocznicę tzw. wyzwolenia a raczej przyłączenia Połczyna do Polski w marcu 1945 roku); 2. Zdjęcia ulic i obiektów- udzielanie informacji na ich podstawie; 3. Pytania z  gry planszowej „Połczyn-Zdrój- kurort z duszą”; 4. Puzzle z połczyńskimi krajobrazami- układanie na czas.

Uczestnicy wyczerpali po cztery tury zadań, ale potrzebna była dogrywka między VI a i VI b- po trzy pytania  z banku. Ostatecznie wygrała drużyna z VI a w składzie: Jolanta Kiedos, Hanna Olszewska, Maria Zalewska. Drużyna zostanie nagrodzona na najbliższym apelu.

Mądra Szkoła Czyta Dzieciom- spotkanie czytelnicze z p. Wojciechem Kalinowskim w bibliotece szkolnej

11 marca 2015 odbyło się siódme już spotkanie czytelnicze w ramach  naszej akcji promującej czytelnictwo i poznawanie ciekawych osób z Połczyna-Zdroju i okolic.

Tym razem gościliśmy pana Wojciecha Kalinowskiego - nauczyciela z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Połczynie-Zdroju, rodzica naszych dwu uczniów i harcerza- Zastępowego Zastępu „Zdrój” (ZHR- Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej) z Połczyna.

W spotkaniu wzięły udział klasy IV d i V c wraz z wychowawczyniami. Pan Wojciech - jako że jest harcerzem - wybrał do czytania fragmenty powieści Seweryny Szmaglewskiej pt. „Czarne Stopy”. To niezapomniana przez wielu dorosłych lektura z lat młodzieńczych o powojennym harcerstwie. Przykładem powieści, gdzie bohaterami są harcerze, jest też seria o przygodach pana Samochodzika Z. Nienackiego, o której wspominał  nasz gość. Po lekturze p. Wojciech wskazał na podobieństwa we współczesnych organizacjach harcerskich, kodeksie harcerskim, opowiadał o umundurowaniu. Uczniowie zadawali też swoje pytania. I tak kolejne ciekawe spotkanie dobiegło końca.

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej Uczniów Klas I (a-f) Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza w Połczynie-Zdroju

     Pasowanie jest bardzo ważnym wydarzeniem w „życiu” biblioteki, a najmłodsi uczniowie czekają na nie z niecierpliwością, o czym świadczą liczne odwiedziny pierwszoklasistów już w pierwszych miesiącach nauki. Ponieważ poznają dopiero litery, a lepiej czytają dopiero od 2. semestru, pasowanie na czytelnika odbywa się w lutym (marcu) i od tej pory stają się pełnoprawnymi czytelnikami, wcześniej wypożyczenia odbywały się na prośbę rodzica.

     Tradycją pasowań w naszej szkole są przedstawienia w wykonaniu uczniów z Samorządu lub współpracujących z biblioteką. Tegoroczne nosiło tytuł:

„A my to wszystko wiemy…i książki szanujemy!, w którym postaci z bajek uczyły dzieci właściwych postaw czytelniczych. Pierwszaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek, a potem wypożyczyły swoje pierwsze książeczki, na zakończenie rozwiązywały bajkowe zagadki. Pasowania odbywały się w dniach: 26 lutego oraz 2 i 3 marca.